Skóciai tanulmányút
2015.augusztus 16-28.
A Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és AMI három angoltanára ( Csiszár Katalin, Nyúlné Forgó Mária és Szűcsné Martin Erika) az Erasmus+ pályázat keretében két hetes tanártovábbképzésen vett részt a skóciai Dunfermlineben. Az International Study Programmes tanfolyamát azért választottuk, mert a módszertani képzésen túl lehetőséget ajánlott a skót iskolarendszer, kultúra alaposabb megismerésére. Várakozásunknak megfelelően a képzés központjában a módszertani újdonságok, a mindennapi tanítás során használható gyakorlatok átadása állt. A foglalkozásokon művészeti, történelmi és országismereti tudásunkat is bővítettük. Lehetőségünk nyílt a környék nevezetességeit megtekinteni. Jártunk Edinburghban, St. Andrewsban, Culrossban és kirándultunk Loch Katerinehez. Szerencsére a tanfolyam teljes ideje alatt zajlott a híres Fringe, a világ legnagyobb művészeti fesztiválja, ahol több más ország kultúrájába is betekintést nyerhettünk. Az itt zajló programok egyik fénypontja a Military Tattoo az edinburghi vár oldalában. Itt a katonai zenekarok seregszemléjén a nemzeti öntudat kifejezésként a közönség lelkesen énekelte a skót himnuszt, de a műsorközlő köszöntötte a különböző országból érkezett látogatókat is, így Magyarország neve is elhangzott. Egy napot töltöttünk St. Andrewsban, a golf skóciai fővárosában. Itt meglátogattuk Skóciai legrégebbi egyetemét is, ahol a királyi család néhány tagja is tanult. A szervezők egy csodálatos skót estre is meghívtak bennünket, ahol megkóstolhattuk tradicionális ételüket, a Haggist és több táncot is megtanítottak a népviseltbe öltözött vendéglátóink.
A tanfolyam programjában két iskolalátogatás is szerepelt. A Dunfermline High School a város legújabb iskolája. Impozáns, modern épületét a tanárok és diákok javaslatait is meghallgatva tervezték meg. Az iskolát nagy udvar, zöldellő park, sportpályák veszik körül. A tantermek jól felszereltek, praktikusak. A folyosók tágasak, plazmatévével és wifi-vel rendelkező társalgók szolgálják a diákok és a tanárok óraközi szüneteinek kulturált eltöltését.
A szerzett tapasztalatokat megosztjuk kollegáinkkal és diákjainkkal. Tanítási óráinkon alkalmazni fogjuk a megtanult új módszereket, igyekszünk tanulóink idegen nyelvi kompetenciáit minél sokrétűbben fejleszteni, a tanulási folyamatot minél érdekesebbé tenni.
Soltvadkert, 2015.09.23. Csiszár Katalin, Nyúlné Forgó Mária, Szűcsné Martin Erika
Az erről készült videót ITT tudja megtekinteni.