Európai Hulladékcsökkentési Hét – Felhívás

Feltöltve: 2022. november 11.

Résztvevő neve: Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Az akció megnevezése: Hulladékból újat!  A pazarlás nem divat – körforgásos & fenntartható textíliák!”

A megvalósítás dátuma: 2022. november 21-25.

Lefedett témák:

Az akcióról:

Innovatív intézményünkkel több, kompetencia alapú oktatást segítő projektben veszünk részt. A természettudományos tehetséggondozás keretében felfedezési tapasztalatokat, élményt nyújtó komplex programokat valósítunk meg, ahol az azonos életkorú, hasonló érdeklődésű gyerekek között folyamatos az együttműködés, miközben interdiszciplináris szemléletük észrevétlenül fejlődik. Céljaink között szerepel a digitális kompetenciák fejlesztése, a környezetvédelmi problémák felismerése, megértése, magyarázata, a környezettudatos magatartás kialakítása, a szociális kapcsolatok, együttműködés, tolerancia, kreativitás fejlesztése, az elméletben tanultak hasznosítása a mindennapi életben.

Az „Európai hulladékcsökkentési hét” projektbe a szakkörösökön kívül egész iskolánk bekapcsolódik a „Hulladékból újat!  A pazarlás nem divat – körforgásos & fenntartható textíliák!” mottóval.

Az akcióban többféleképpen vehetnek részt a gyerekek iskolánkban!

1. „Hulladékból újat!” címmel újrahasznosított tárgyak készítése, figyelve arra, hogy régi textília, ruhadarab stb. is felhasználásra kerüljön!

2. Bármely téma kidolgozása (akár több is) szabadon választott formában (ppt, tabló, Word, füzet)!

• A textilek, ruhák újrahasznosítása, élettartamának növelése
  • A ruhaipar ökológiai lábnyomának csökkentése
  • Szelektív hulladékgyűjtés
  • Újrahasználat, újrahasznosítás

Mindkét feladatban egyedül vagy párban dolgozhatnak a diákok!

3. Rajzórán az évfolyamnak megfelelő témában készítenek tárgyakat az osztályok:

• 5.: Te milyen állat szeretnél lenni? Állatportrék tojástartóból, kartonra ragasztva
  • 6.: Térbeli karton állatok
  • 7.: Őszi hangulatú dobozkép
  • 8.: WC papír gurigából miniatűr térbeli kép készítése

4. A grafika/kerámia szakkörösök ragasztott textil kép készítést, egyedi pólófestést, szövést is kipróbálhatnak.

Az elkészült munkákból kiállítást szervezünk iskolánk felsős zsibongójában, mely 2022. 11. 25-től lesz megtekinthető!

5. A korábbi évek során megvalósított programjainkat is folytatjuk:

• A témához kapcsolódóan műanyag újrahasznosítással, feldolgozással foglalkozó vállalkozónál üzemlátogatás szervezése a szakkörösöknek.
  • A természettudományos tantárgyak óráin kisfilmekkel, az elkészített ppt-kel, tablókkal stb. bővítjük a diákok ismereteit a feldolgozott témákban.
  • A szelektív hulladékgyűjtést a tanév ideje alatt folyamatosan zajló műanyag kupak és elemgyűjtés során, valamint a kihelyezett szelektív kukákkal valósítjuk meg.  Október 7-én iskolai szintű papírgyűjtést szerveztünk.