Európai Hulladékcsökkentési Hét – Felhívás

Feltöltve: 2023. november 14.

Résztvevő neve: Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Az akció megnevezése: Fókuszban a csomagolás – CSOMAGOLJ ÖKOSAN!”

A megvalósítás dátuma: 2023. november 20-24.

Lefedett témák:

• Újrahasználat vagy annak előkészítése
  • A hulladék keletkezésének megelőzése vagy csökkentése
  • Az idei fókusztémával (csomagolás) kapcsolatos akció
  • Hulladék szétválogatás és újrahasznosítás

Az akcióról:

Innovatív intézményünkkel több, kompetencia alapú oktatást segítő projektben veszünk részt. A természettudományos tehetséggondozás keretében felfedezési tapasztalatokat, élményt nyújtó komplex programokat valósítunk meg, ahol az azonos életkorú, hasonló érdeklődésű gyerekek között folyamatos az együttműködés, miközben interdiszciplináris szemléletük észrevétlenül fejlődik. Céljaink között szerepel a digitális kompetenciák fejlesztése, a környezetvédelmi problémák felismerése, megértése, magyarázata, a környezettudatos magatartás kialakítása, a szociális kapcsolatok, együttműködés, tolerancia, kreativitás fejlesztése, az elméletben tanultak hasznosítása a mindennapi életben.

Az „Európai hulladékcsökkentési hét” projektbe a szakkörösökön kívül egész iskolánk bekapcsolódik a „Fókuszban: A csomagolás!” mottóval.

Az akcióban többféleképpen vehetnek részt a gyerekek iskolánkban:

1. „Hulladékból újat!” - újrahasznosított tárgyak készítése, figyelve a papír és műanyag csomagolás újrahasználatára, újrahasznosítására, élettartamának növelésére.

2. Bármely téma kidolgozása (akár több is) szabadon választott formában (ppt, tabló, Word, füzet)!

• Újrahasznosítható csomagolóanyagok
  • A csomagolás újrahasználata, újrahasznosítása, élettartamának növelése
  • Csomagolj ökosan!
  • A túlcsomagolás és elkerülésének lehetőségei
  • Csomagolóipar ökológiai lábnyomának csökkentése
  • Csomagolásmentesség

3. Csomagolás ökosan: Csomagolási napló vezetése.

Határidő mindhárom feladatnál: 2023. november 24. 8:00 óráig hozzátok be/küldjétek el munkátokat!

4. Nyitott szakkör: 2023. november 21. (kedd) 14:00-16:00

• Látványos kísérletek papírral, műanyaggal
  • Papírmerítés
  • Papír és műanyag csomagolóanyagok újrahasználata, újrahasznosítása

5. A grafika/kerámia szakkörösök foglalkozásain:

• karácsonyi díszítő minta tervezése,
  • karácsonyi csomagolópapír készítése,
  • csomagolás tervezése, kivitelezése,
  • karácsonyi díszek készítése az iskolai karácsonyfára.

Az elkészült munkákból kiállítást szervezünk iskolánk felsős zsibongójában, mely 2023. 11. 27-től lesz megtekinthető!

6. A korábbi évek során megvalósított programjainkat is folytatjuk:

• A természettudományos tantárgyak óráin kisfilmekkel, az elkészített ppt-kel, tablókkal stb. bővítjük a diákok ismereteit a feldolgozott témákban.
  • A szelektív hulladékgyűjtést a tanév ideje alatt folyamatosan zajló műanyag kupak és elemgyűjtés során, valamint a kihelyezett szelektív kukákkal valósítjuk meg.  Október 24-én iskolai szintű papírgyűjtést szerveztünk.