Hulladékgyűjtés beszámoló körkörös

Feltöltve: 2021. november 15.

Európai Hulladékcsökkentési Hét – Felhívás

„Körkörös közösségek”

Résztvevő neve: Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Az akció neve:   „Körkörös közösségek”

A megvalósítás dátuma: 2021. november 22-26.

A „Körkörös közösségek” mottóval 2021. november utolsó hetén idén is részt vesz iskolánk az „Európai hulladékcsökkentési hét” projektben, a természettudományos tehetséggondozás keretében, más tantárgyakat is bevonva, a fenntarthatóságot és az ökoiskolai programunkat szem előtt tartva. Céljaink között szerepel a digitális kompetenciák fejlesztése, a környezetvédelmi problémák felismerése, megértése, magyarázata, a környezettudatos magatartás kialakítása, a szociális kapcsolatok, együttműködés, tolerancia, kreativitás fejlesztése, az elméletben tanultak hasznosítása a mindennapi életben.

Lefedett/feladatoknál választható témák:

1.      „Körkörös közösségek” – Tegyünk közösen egy hulladékmentesebb Világért!

2.      Hulladékcsökkentés – A hulladék keletkezésének megelőzése

3.      Újrahasználat – Újrahasználatra való előkészítés

4.      Újrahasznosítás – Hulladékválogatás, szelektív hulladékgyűjtés

5.      Műanyagszennyeződéstől mentes jövő

6.      Városi bányászat – erőforrások kinyerése városi hulladékból

7.      Hogyan csökkenthetjük az iskolában keletkező hulladékot?

8.      Csomagolásmentes élelmiszerek

Az akció leírása:

·        A fenti 8 témából minimum 1 kidolgozása egyénileg, ppt formátumban a 7-8. évfolyamosoknak. Vállalkozó szelleműek több témában is elmélyülhetnek. A tartalmi rész biológia és/vagy kémia órákon, a ppt formai követelményei informatika órán kerül értékelésre. Megtekintésük az alsó zsibongóban kihelyezett kivetítőn keresztül lesz lehetséges. (Dudásné K.E., Reszlné E.H.)

·      A fenti 8 témából egy választott téma kidolgozása egyénileg, A4 formátumban „tablókészítés” az 5-6. évfolyamosoknak. Aki szeretne, több témát is kidolgozhat, értékelésre természetismeret órán kerül sor. (Dudásné K.E., Hegyiné SZ.A.)

·    Papírgyűjtés 1-8. évfolyamokon: 2021. 11. 19-én, pénteken, 11:00 – 15:00 között az iskola melletti parkolóban a korábban megszokott formában. (Furákné T.I.)

·         Komposztálás az iskolai gyakorlókertben az 5-6. évfolyamosokkal technika órán. (Nagy M.)

·         Elem és e-kütyü gyűjtése 1-8. évfolyamokon a tanév során. (Csápekné D.H.)

·      Üzemlátogatás a természettudományos szakkörösökkel (7.b) Balotaszállásra a Ladó-Rec Kft-hez 2021. 11. 18-án. (Dudásné K.E.)

·         „Water Bar”: különböző víztípusok és vízminőség vizsgálata a természettudományos szakkörösökkel. Bárki részt vehet rajta 2021. 11. 25-én a kémiateremben. (Dudásné K.E.)

·         Figyelemfelkeltő filmek megtekintése és megbeszélése tanítási órákon (Trashed, Plastic Paradise, Bag it!, Waste Land).

·         Kiállítások a legkreatívabb, legügyesebb, legszebb munkákból:

Rajzórán az adott évfolyam tematikájának megfelelő témában térbeli formák tervezése újrahasznosított anyagokból (Furákné T.I.):

o   5. évfolyam: Totemoszlop

o   6. évfolyam: Görög templom homlokzata

o   7. évfolyam: Kertterv készítése (térbeli vagy alaprajz)

o   8. évfolyam: Modern városmakett

Technikaórán újrahasznosított anyagokból készült tárgyak készítése 5-6. évfolyamokon. (Nagy M., Eilerné H.I.)

Öko-design termékek tervezése, bemutatása, egyéni vagy páros munkában 5-8. évfolyamon. (Dudásné K.E., Furákné T.I.)