SKDSE túra Óbányán

Feltöltve: 2022. november 7.

2022.10.15-én, szombaton reggel túrázni indultunk az alsó tagozatos diákokkal Óbányára. Óbánya lakossága még ma is döntően német nemzetiségű. Az Öreg-patak völgyében megbúvó egyutcás falu hagyományos, zömében fehérre meszelt, tornácos házai eleven őrzik a századokkal ezelőtt itt élt elődök emlékét. A Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalát követve indultunk el a völgyben, mely egyre szűkebbé vált, ahogy egyre beljebb haladtunk. A sétaút könnyen járható volt, bár néhol köveken lépkedve lehetett csak átkelni a patakon. A patakmederben a víz néhol kisebb-nagyobb mészkőlépcsőkön, kis zúgóként kelt át. Hamarosan elértük a völgy egyik látványosságát, a Csepegő-sziklát. A sziklát élénkzöld moha és páfrány borította be, még ritka gímpáfrányt is láthattunk itt. Innen nem messze található a völgy másik látványossága, a Ferde-vízesés vagy Tündérlépcső, amit a krétában lejátszódó szerkezeti mozgások hoztak létre. A gyönyörű őszi erdőben megtízóraiztunk, majd hamarosan beértünk az erdő közepén rejtőző Kisújbányára, az egykori sváb faluba, mely mára üdülőfaluvá vált. A szép, tornácos házak egyik legszebbike a település közepén álló Faluház. Innen egy falépcső vezetett fel a közeli dombra, melynek tetején a 1794-ben az itt élő német üvegfúvók egy Szent Mártonról elnevezett kápolnát építettek. Kisújbányától már nem volt messze az 524 méteres Cigány-hegy, melynek tetején egy kilátó állt. Az út felfelé nem volt hosszú, bár elég meredek volt. A kilátóból meseszép körpanoráma nyílt a Mecsekre. A közelben a Zengő magaslott, a távolban a Misina-tető tévétornyát és a Villányi-hegységet is láthattuk. A kilátóból leérve megpihentünk, megebédeltünk, majd folytattuk utunkat a hegyről lefelé vezető vörös talajú mélyúton. Miután elértünk egy turistaút-csomóponthoz, a Hárs-hegy oldalában gyönyörű bükkösben túráztunk, később pedig a Csalán-hegy oldalában, magasan az Óbányai-völgy felett. Ezután a rövidítési lehetőséget kihasználva Óbánya felé vettük az irányt, ahol hangulatos, kicsit meredek, keskeny turistaúton lefelé haladva megérkeztünk a buszhoz. A gyerekek rengeteg új információval gazdagodva tértek haza tanáraiknak köszönhetően, hiszen az erdő természeti jelenségeivel, évgyűrűk olvasásával, vadállatok lábnyomaival, gombákkal stb. ismerkedhettek meg az út során. Azt tanulják a gyerekek az iskolában, mennyire fontos a környezet védelme, a természet szeretete. De amíg az erdőt nem ismerik, azt gondolom, hogy ezek csak szavak. Akkor tudják jobban megérteni mindezt, ha személyesen megtapasztalják a természetet. A hétköznapokban megszoktuk, hogy mindig sietünk mindenhová, de az erdőben meg kell próbálni ezt elengedni és lassítani - ez az, ami a gyerekek életéből a mai világban nagyon hiányzik. Ha belépnek az erdőbe, akkor meg kell egy kicsit torpanniuk: mások fények, a hangok, hozzá kell szoknia a szemüknek és a fülüknek, le kell csendesedniük, halkulniuk, és ekkor egy varázslatos világot tudunk feltárni előttük. Köszönöm a túrán résztvevő kollégáim segítségét! A kirándulást a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által kiírt NEAG-KP-1-2022/2-000386. számú pályázat segítségével, a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával valósítottuk meg.

Friss híreink

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram