Hegyi Gabriella-Palermo, Olaszország
Discover the best apps and tools for e-learning, distance learning and web design
Nemcsak a jó pap, de a tanár is holtig tanul
Az elmúlt években a hagyományos oktatás egyre növekvő mértékben alakul át és ad teret a virtuális tanításnak és online tanóráknak. Ez a változás személyesen engem is arra ösztönzött, hogy alkalmazkodjak az új elvárásokhoz. Az új digitális eszközök, az interaktív tanulási platformok használata eredményes és hatásos módszer a tanulók figyelmének és lelkesedésének növelésére. Ezért döntöttem úgy, hogy ismereteimet bővíteni szeretném ezen a téren és részt vegyek az Európai Unió által támogatott Erasmus + program keretében egy továbbképzésen. Egy az Erasmus Learning Academy által szervezett angol nyelvű képzést választottam, melynek címe "Discover the apps and tools for E-learning, distance learning and web design" volt.
2024 júliusának második hetében utaztam el Palermoba, Szicília fővárosába, nem mellesleg egy nappal az Etna kitörése után. A maffia hazájában számos lenyűgöző látnivaló volt, gyönyörű tengerpartok és igen finom nemzeti ételek és italok, amelyekkel a kulturális programok során és a szabadidőnkben együtt ismerkedtünk meg a kurzus résztvevőivel. Életre szóló élményt jelentett, hogy átélhettünk egy helyi fesztivált is, amely Szent Rozália földi maradványainak 400 éves évfordulóját ünnepelte. A Rozália ereklyéit tartalmazó ezüsttartót egy este 9 órától másnap hajnal 2 óráig tartó körmenettel hordozták végig Palermo főutcáján, ahol négy különböző helyszínen színi előadásokkal és fényfestéssel mutatták be a szent életét. Csoporttársaim Európa különböző országaiból, Belgiumból, Írországból, Horvátországból, Portugáliából, Spanyolországból származtak és az oktatás nagyon különféle és különleges helyein például börtönben, illetve tehetségközpontban vagy speciális igényű gyerekek számára fenntartott intézetekben dolgoznak. Nagyon hasznosnak bizonyult tapasztalataink kicserélése és a jó gyakorlatok megosztása.
A kurzus gyakorlatias megközelítéssel ismertette meg a résztvevőket a weblap készítés és a tanítás online szervezésének alapvető lépéseivel. Megismerkedhettünk a legújabb online platformokkal és alkalmazásokkal, amelyek segítik és támogatják a távoktatást, a "vegyes" tanulást, de akár a tantermi tanulást is. Minden résztvevő IKT és digitális készsége fejlődött, mivel minden bemutatott alkalmazást magunk is kipróbáltunk és létrehoztunk egy-egy feladatot az aznap megismert felületeken. A tanfolyam célja között szerepelt, hogy a tanárok és oktatók magas szinten használják a webes oldalakat, ezzel is magas fokra emelve a tanítás színvonalát. A tanfolyam első napján információkat kaptunk a kurzusról és annak helyszínéről, majd megismerkedtünk a többi résztvevővel és kulturális programként sétát tettünk Palermo óvárosában. A következő napon a kurzus részleteinek ismertetése után, a résztvevők igényei kerültek meghatározásra. Minden nap a webes tanulás egy új oldala, formája került feltárásra. Megismerkedtünk együttműködési felületekkel (pl. Padlet), amelyre
egy osztály közös információit, munkáit tölthetjük fel rendszerezve, mindenki számára elérhetően. A weboldal szerkesztés kapcsán a Weebly és a Google Sites kerültek bemutatásra, melyekkel elkezdtük saját weboldalunk és blogunk szerkesztését. A Google alkalmazásokat mindenki ismeri és használja, azonban a továbbképzés folyamán közelebbi betekintést kaphattunk abba, milyen más célokra is használhatjuk ezeket az oktatás során pl. a Google Forms segítségével hogyan lehet virtuális szabadulószobákat létrehozni. Lenyűgöző multimédiás anyagok létrehozásra alkalmas applikációk is bemutatásra kerültek pl. Canva, Figjam, Genially. Napjaink kihívásáról, a mesterséges intelligenciáról is sok szó esett, segítséget kaptunk, hogyan is tudjuk hasznosan integrálni ezt az eszközt az oktatásba. A kurzus tematikája igen sokszínű volt: megismertünk olyan virtuális tantermek létrehozására alkalmas felületeket, ahol megoszthatunk multimédiás tananyagot és a közösen megalkotott munkáinkat; megtervezhettem saját weboldalamat és blogomat is; megtanultam, hogyan tudok készíteni figyelemfelkeltő prezentációkat, játékokat, kvízeket, sőt virtuális szabadulószobákat tanulóim számára. Ezek az újszerű módszerek gazdagabbá, a mai gyerekek számára interaktívabbá és könnyebben elsajátíthatóvá teszik a tanulási folyamatot. Számos ponton foglalkoztunk napjaink legizgalmasabb témájával, a mesterséges intelligenciával és annak hasznosításával a tanításban. Őszintén szólva, már alig várom, hogy kipróbálhassam tanulóimmal ezeket az újszerű, izgalmas felületeket.